NIE ZGUBIĆ TALENTU 

Projekt współfinansowany przez Unie Europejską w ramach

Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki Działanie 9.1.2




 

DZIAŁANIA

                                                   

1.Wakacyjna Szkoła Młodzieżowych Liderów Przedmiotowych (32 uczn. w 09/10 i 32 ucz.w 10/11)–tygodniowy obóz naukowo-rekreacyjny w górach (wakacje 2010 i wakacje 2011) z zakresu przygotowania uczniów-liderów przedmiotowych w dyscyplinach przyrodniczo-matematycznych oraz z zakresu tworzenia projektów edukacyjnych.

 

 

 2. Moja ścieżka edukacyjna-doradztwo zawodowe i psychologiczne-zatrudnieni będą doradca zawodowy i psycholog (w wymiarze 5 godz. tyg., każdy), którzy obok prowadzenia rekrutacji będą doradzać uczniom-maturzystom i uczestnikom projektu, analizować testy socjometryczne i psychologiczne przeprowadzane dla celów wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej  oraz określania predyspozycji ucznia.

 

 

3. Międzyprzedmiotowe Koła Zainteresowań (Zajęcia w kołach matematyczno-fizycznym i biologiczno-geograficznym, 2 grupy 20-osobowe z 4 przedmiotów w 2009/10,tak samo w 10/11). Dodatkowe zajęcia edukacyjne dla uczniów uzdolnionych. Koło matematyczno-fizyczne ma rozwijać zainteresowania zastosowaniem tych nauk w technice i życiu codziennym oraz przygotowywać uczniów do konkursów i olimpiad. Koło biologiczno-geograficzne ma obok rozwijania zainteresowań i umiejętności pomagać w tworzeniu podstaw regionalizmu w ocenie walorów biologicznych i geograficznych regionu. Uczniowie tej grupy mają część zajęć realizować w terenie.

 

 

4. Warsztaty dla członków Samorządu Uczniowskiego(wyjazdowe 3 dniowe,20 uczniów w 09/10 i tak samo w 10/11).Zajęcia nakierowane na zagadnienia: doboru grupy, planowania i organizacji imprez szkolnych, zasad asertywności, podstaw negocjacji i mediacji. W wyniku warsztatów zakłada się, że powstanie grupa osób, które będą pełniły funkcje negocjatora w występujących konfliktach rówieśniczych oraz w ewentualnych przejawach nietolerancji.

 

 

5.Obóz integracyjny dla uczniów klas pierwszych (55 uczniów w 09/10 i tak samo w 10/11)- obóz w Sudetach.

W celu płynnego wprowadzenia uczniów do szkoły, dla zapewnienia uczniom psychicznego komfortu-realizacja 3-dniowych biwaków integracyjnych dla uczniów klas I-szych. W czasie zajęć uczniowie uczą się współpracy w grupie, zapoznają się z sobą, wychowawcami, poznają podstawowe dokumenty szkolne, historię i tradycje szkoły oraz uczestniczą we wspólnych grach i zabawach.

 

6. Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne (koło fotograficzno-medialne, koło historyczno-społeczne) (po 1 grupie po 15 uczniów w 09/10,tak samo w 10/11). Rozwijanie zainteresowań artystycznych oraz wrażliwości na piękno i sztukę oraz inspirowanie do twórczości własnej. Nauka samodzielnej pracy z fotografią i filmem. Przygotowanie wystawy fotograficznej „Mój region w fotografii” oraz przygotowanie filmu o tematyce społecznej.

 

7. Dodatkowe zajęcia wyrównawcze z matematyki (2 grupy po 20 uczniów  w 09/10 i tak samo w 10/11)–zajęcia mające na celu wyrównanie umiejętności i wiedzy matematycznej dla uczniów przyjętych do klas I-szych z różnych gimnazjum i posiadających różne umiejętności.

 

 

8. Język obcy w biznesie (po 1 grupie z języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego w roku 09/10,tak samo w 10/11)–dodatkowe zajęcia pozalekcyjne ukierunkowane na rozwój umiejętności językowych. Obok poszerzenia wiadomości i umiejętności językowych zakładane przygotowanie do konkursów i olimpiad z języków obcych.

 

 

9. Koło miłośników literatury (1 grupa 15 uczniów w 09/10,tak samo w 10/11)–zajęcia promujące czytelnictwo prozy i poezji, realizowane w formie klubów dyskusyjnych na temat wybranych utworów literackich, spotkań z autorami, analizy tekstów.

 

 

10. Kurs podstaw języka migowego (1 grupa, 10 uczniów w 09/10 i tak samo w 10/11)–dodatkowe zajęcia specjalistyczne dla uczniów. Zajęcia proponowane przez uczniów i mające na celu wzrost kompetencji i możliwości uczniów. Przypadek uczennicy niedosłyszącej i posługującej się językiem migowym wskazał uczniom taką potrzebę.

 

 

11. Zimowa Szkoła Przyrodników (32 uczniów w 09/10,tak samo w 10/11)-7-dniowe zimowisko naukowo-rekreacyjne– tygodniowy obóz naukowo-rekreacyjny w górach dla 32 uczniów z zakresu przygotowania uczniów w dyscyplinach przyrodniczo-matematycznych oraz z zakresu tworzenia projektów edukacyjnych.

 

12. Zarządzanie projektem

 

13. Promocja projektu.

 

 Wartością dodaną będzie zdobycie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej, podniesienie kompetencji kluczowych, zdobycie umiejętności konkurowania z innymi uczniami podczas konkursów i zawodów oraz zwiększenie zdawalności egzaminu maturalnego(efekt długofalowy), wzrost własnej samooceny, zmniejszenie liczby niepowodzeń szkolnych.