Kolory świata. Polsko-ukraińskie inspiracje

Kolory świata. Polsko-ukraińskie inspiracje

            W dniach 21-27 września 2020 w naszej szkole odbywał się projekt pod nazwą „Kolory świata. Polsko-ukraińskie inspiracje”. To międzynarodowy projekt, który miał na celu uświadomienie wartości upcyklingu.  Termin ten odnosi się do produktów wysokiej jakości, których materiałem wyjściowym były surowce pochodzące z recyklingu. O ile recykling można określić jako „wrzucenie do ponownego obiegu”, to upcykling jest „wrzuceniem do wyższego obiegu”, a nawet „recyklingiem 2.0”. Upcykling to sposób na wyzwolenie kreatywności przy jednoczesnym dbaniu o środowisko. Za przykład upcyklingu może posłużyć technika tworzenia kolaży, rzeźb, czy nadawanie drugiego życia używanej odzieży.

            Projekt „Kolory świata. Polsko-ukraińskie inspiracje”  odbywał nie tylko w CKZiU „Elektryk” w Nowej Soli. Drugim uczestnikiem projektu było LO nr 23 w Iwano-frankowsku na Ukrainie. Uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach online przy wsparciu fachowców z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego: p. prof. Jarosława Dzięcielewskiego o specjalności rzeźba i p. prof. Radosława Czarkowskiego zajmującego się rysunkiem, malarstwem instalacją i działaniami interdyscyplinarnymi. Otrzymaliśmy też wielkie wsparcie ze strony nauczycieli i uczniów z CKZiU w Sosnowcu z technikum reklamy, przemysłu mody, fotografii i multimediów, którzy inspirowali nasze działania w zakresie przygotowania ubiorów i pokazu mody.

            W projekcie wzięli udział uczniowie klas 2g1 TN: Wiktoria Jaguś, Zuzanna Fijałkowska, Oliwia Grząślewicz, Julia Tracz, Julia Papis, Klaudia Knop, Zuzanna Schilling, 2g2 TN: Kacper Klockowski i Kacper Kowalski, 2c TN: Dawid Dziuba, Kamil Dylewski, Piotr Stoparczyk, Jan Essel, Adrian Poklepa, Mateusz Kulewicz i Emilia Szeredega, 2cg TN: Adam Komisaruk i Robert Alochnik, 3bg TZ: Wiktoria Buczak i Weronika Buczak oraz 3g TZ: Martyna Losiak, Wiktoria Szymczak i Julia Zajączkowska.

            W jego trakcie odbyły się warsztaty integracyjne pomagające nam nawiązać nić sympatii i znajomości z młodzieżą ukraińską. 22.09.2020 odbyły się warsztaty z zakresu techniki artystycznej kolażu, polegającej na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw prowadzone przez dr hab. Radosława Czarkowskiego, prof. Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Wizualnych na UZ. Miały też miejsce warsztaty z dziedziny rzeźby. Ekspertem był prof. sztuk plastycznych Jarosław Dzięcielewski, który prowadzi Pracownię Rzeźby w ISW Wydziału Artystycznego UZ. Celem warsztatów było stworzenie przez uczestników wspólnej rzeźby na jeden z wybranych tematów. Kolejne działanie to twórcze warsztaty farbowania koszulek metodą „tie dye”. Każdy mógł się poczuć projektantem swojej własnej i niepowtarzalnej koszulki ufarbowanej w wybranych barwach i wzorach. Młodzież dowiedziała się o metodach farbowania i wykorzystała tę wiedzę przy tworzeniu artystycznych koszulek oraz dokonując przeróbek starych dżinsów. W piątek młodzież miała możliwość zaprezentowania swoich dzieł w pokazie mody w powiązaniu z tematyką ochrony środowiska.

            Po 7 dniach intensywnych warsztatów z: kolażu, rzeźby, upcyklingu odzieżowego, których efekty mogliśmy podziwiać i zobaczyć podczas zorganizowanego 25.09.2020 pokazu mody, nastąpiło podsumowanie projektu. Pokaz obejmował kolekcję uszytą i zaprojektowaną pod okiem pani Barbary Kamienicznej, z wykorzystaniem techniki farbowania tie dye i wykorzystaniu materiałów old jeans, natomiast za choreografię odpowiadała pani Agnieszka Schuster. Po pokazie uczniowie omówili swoje pomysły, które posłużyły do stworzenia stylizacji oraz na zorganizowanej wystawie przedstawili prace wykonane techniką kolażu, podali nazwę i źródło inspiracji. Ostatnim punktem podsumowania było omówienie stworzenia wspólnej rzeźby na wybrany temat „Dialog niekończąca się opowieść” oraz podzielenie się refleksjami, emocjami, wrażeniami, jakie towarzyszyły im podczas jej tworzenia.

            Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania, pasji i kreatywności, a efekty polsko-ukraińskich inspiracji – Kolory Świata, można będzie obejrzeć w Galerii Cyberprzestrzennej.  Jeszcze raz wszystkim partnerom, ekspertom: prof. Radosławowi Czarkowskiemu, prof. Jarosławowi Dzięcielewskiemu, nauczycielom CKZiU z Sosnowca oraz naszemu głównemu partnerowi projektu z Ukrainy, Liceum nr 23 z Iwano-frankowska, serdecznie dziękujemy. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne wspólne projekty, mając nadzieję, że tym razem już w realu, a nie online.

https://ckziu-elektryk.pl

Pin It on Pinterest

Skip to content