Projekt „Rycerstwo – braterstwo”

Projekt „Rycerstwo – braterstwo”

24 października 2023 r. odbyło się w auli naszej szkoły podsumowanie projektu „Rycerstwo – braterstwo”. Rycerska wyprawa po wspólną polsko-ukraińską przyszłość”, który został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Budżet projektu wyniósł  76 186,56 PLN.

Liderem projektu było Stowarzyszenie Europejskie Centrum Innowacji z Otynia (PL), partnerem wiodącym Mykytyneckie Liceum w Iwano-Frankowsku (UKR), a partnerami wspierającymi Liceum nr 23 im Romana Huryka w Iwano-frankowsku (UKR) oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli (PL).

Pomysł projektu zrodził się na bazie  refleksji nad naszymi dziejami, nad powodami konfliktów, nad bieżącą sytuacją za naszą wschodnią granicą. Postawiliśmy na coś, co nas łączy, co pozwala ożywić pozytywy, a są to cnoty i wartości rycerskie tak potrzebne w dzisiejszych czasach. Idee, które chcemy zaszczepić młodzieży polskiej i ukraińskiej, takie jak: „bądź ambitny”, „dąż do celu”, „bądź wzorem”, „szanuj ludzi”, „bądź dobry i sprawiedliwy”,  „broń słabszych”, „bądź wierny”. To się nigdy nie zdezaktualizuje. Nasz projekt pozwolił doświadczyć młodzieży pracy w międzynarodowej grupie, w warunkach jakże innych od szkolnych ławek, odnaleźć nowe pasje i zainteresowania, może nawet pomysł na dorosłe życie. Naszym celem było wspieranie rozwoju uczestników i ich postaw otwarcia na świat i zrozumienia dla inności, począwszy od inspirowania historią przez twórczość, kreatywność do własnej przedsiębiorczości. Na podsumowaniu zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy: komiks o wyprawie po wspólną przyszłość, słownik polsko-ukraiński, teledysk, a w finale pokaz mody średniowiecznej. Jako uczestnicy projektu chcielibyśmy podziękować wszystkim partnerom, którzy pomagali nam w działaniach, a są to: Centrum Kultury Zamek w Kożuchowie, Atelier Lubuskie w Otyniu,  Teatr Lubuski w Zielonej Górze. Nieocenioną pomocą służył nam pan Stanisław Jurkowski, specjalista od rzeczy niemożliwych, dzięki któremu poznaliśmy przedstawicieli władz w ZEW Niedzica, czyli Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, którzy wyrazili zgodę i umożliwili realizację pokazu na koronie zapory wodnej oraz nasz absolwent Adam Komisaruk. Wszystkim serdecznie dziękujemy !!!

Grupa projektowa

Fot. J. Sośnicka

 

 

https://ckziu-elektryk.pl

Pin It on Pinterest

Skip to content